Máš talent? Tak niečo napíš a ukáž to svetu.

Existuje veľa ľudí, ktorí milujú čítanie, ale medzi nimi sa samozrejme nachádzajú aj takí, ktorí radi píšu. Vo svojich počítačoch, ale aj na papieroch v zásuvkách ukrývajú rôzne poviedky, romány či básne. Niektorí sa ich boja ukázať ostatným, pretože nemajú odvahu a sú aj takí, ktorí by to urobili s nadšením, avšak nevedia ako na to. Vydanie knihy je finančne náročné a navyše behať po vydavateľstvách a skúšať sa uplatniť nie je pre každého, hlavne, keď nemáte istotu, že práve váš príbeh za niečo stojí. Práve pre takýchto začínajúcich autorov bol vytvorený projekt Mám talent. Spoločnosť Ikar, ktorá má na starosti stránku www.mamtalent.sk, podporuje začínajúce talenty tým, že im ponúka priestor na vkladanie ich diel na ich webovú stránku. Tam si ich môžu rôzni čitatelia prečítať a samozrejme aj na ne reagovať.

mamtalent

Ako na to? Najprv je potrebné sa zaregistrovať. Môžete uverejniť svoje meno a priezvisko, alebo tí menej odvážni si radšej napíšu pseudonym. Odporúčam si predtým prečítať aj pravidlá pre uverejňovanie, pretože máte určité záväzky voči vydavateľstvu. Potom si už môžete vkladať časti svojho diela, prípadne kapitoly postupne tak, ako sa vám to páči. Čitatelia majú možnosť si ich prečítať a vďaka ich hodnoteniu, komentárom a počtu zobrazení sa dozviete, čo by ste mali na svojom diele zlepšiť, upraviť a či to vôbec stojí za prečítanie. Vďaka čítaniu iných diel a hodnotení sa môžete porovnávať s ostatnými. Tiež tu nájdete rôzne rady ako zlepšiť svoje písanie, ale aj príspevky od už známych autorov o tom ako začínali práve oni. Okrem spätnej väzby je tu tá najdôležitejšia výhoda, a to možnosť vydania knihy. Ak sa vaše dielo stane obľúbeným príspevkom medzi čitateľmi, môže to upútať pozornosť vydavateľstva, ktoré vás osloví a nakoniec sa môže stať, že sa vaša kniha dostane do kníhkupectiev a dostanete za ňu samozrejme aj honorár. Niekoľko takých kníh už aj vyšlo, takže neklamú a šanca tu je. Dokonca sa pravidelne vyhlasuje súťaž o Literárnu cenu Mám talent, kde môžete poslať svoje dielo, ktoré musí splniť určité kritéria, a následne dostanete hodnotenie od poroty. Z nich potom vyberú tie najlepšie, ktoré sa im budú najviac páčiť.
Na celý projekt dohliadajú gestori, pričom každý má na starosti svoju kategóriu. Románom sa venuje moderátorka Adela mamtalent2Banášová, ďalšia moderátorka Elena Vacvalová dozerá na poviedky, cestovateľ Pavol Barabáš je osoba pre cestopisy, Tomáš Janovic, ktorý aj sám napísal rozprávky, sa pozrie aj na tie vaše a nakoniec je tu aj Kamil Peteraj dohliadajúci na básne. Na stránke sa našlo miesto aj pre tých, ktorých zaujíma grafika a radi by tvorili obaly kníh a ilustrácie, či pre tých, ktorí vedia spraviť video-upútavku  na knihu alebo urobiť fotografie o knihách.
Takže ak máte doma poviedky, romány, básne, cestopisy, kuchárky, tvorbu pre deti alebo iné, neskrývajte ich doma úplne zabudnuté, ale zapojte sa a ukážte ľuďom na Mám talent, že aj vy máte talent. :-)

 

Sims

———————————————————————————————————————

„Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať.“
- Mark Twain

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,019 prečítaní

Žiaden komentár k “Máš talent? Tak niečo napíš a ukáž to svetu.”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>