róbert bezák: medzi nebom a peklom, rozhovory so štefanom hríbom

Bývalý trnavský arcibiskup sa na nejaký čas akoby oficiálne rozlúčil so Slovenskom v novembri tohto roka, kedy vyšli dve knihy jeho rozhovorov: Vyznanie s Marii Vrabcovou a medzi nebom a peklom so Štefanom Hríbom. V názve tejto recenzie sú takisto ako v prípade knihy použité malé písmená. Je to celkom pochopiteľné, nakoľko vyšla kniha v edícii časopisu .týždeň, kde už majú taký zvyk. Hodia sa ale snáď aj ako vyjadrenie skromnosti, ktorú z rozhovorov cítiť.

medzi nebom a peklomRozhovor týchto dvoch ľudí, mnohým známych, je príjemným zamyslením sa dvoch veriacich nad životom človeka v tomto svete. Vo svojej podstate ide o jeden dlhý prirodzene postupujúci rozhovor, ktorý však vznikol z niekoľkých letných stretnutí Štefana Hríba s Róbertom Bezákom v kláštore redemptoristov v Bratislave. Formálne je zas rozdelený na tri časti o Bohu, o človeku, a o cirkvi. Ako pripomína Hríb už v úvode, v knihe sa neobjaví otázka k Bezákovmu odvolaniu, ako však sám zároveň priznáva, dúfa, že celá kniha je takou odpoveďou.

Celá kniha takou odpoveďou určite je. Bez toho, aby niekoho obviňoval, otváral staré rany, či kritizoval pomery v cirkvi na Slovensku, ako tomu môže byť v knihe Vyznanie, predstavuje svoj základný a aj napriek malému rozsahu knihy, tak nejak katolícky všeobecný a určite komplexný svetonázor lásky. Ponúka veľmi modernú a pritom zároveň veľmi tradicionalistickú koncepciu sveta. Modernou je robí snáď najmä jazyk, či skôr prejav, taký úprimný a skromný. Tak isto však aj predstava pozície cirkvi v dnešnom svete, respektíve na Slovensku. Tá je veľmi podobná inej, ktorú máme možnosť z času na čas poznať pri až bulvárne „šokujúcich“ správach o novom Svätom otcovi Františkovi.

Štefan Hríb je v rozhovore Bezákovi rovnocenným partnerom. Teda v miere, kedy je jasné, kto sa “len” pýta a “o kom to je”. Podľa rozumnej následnosti otázok po odpovediach je zjavné, že si spolu rozumejú. Aj keď Hríb nekladie otázky úplne tým svojim už tradičným “lampovým” spôsobom, stále sú ešte jednoduché, presné a hlavne vhodné, aby pomáhali v logickú súvislosť usmerňovať prirodzené rozprávanie človeka. Že Hríb túto úlohu zvládol, o čom sám pred jej vznikom podľa vlastných slov pochyboval, svedčí aj to, že ho Bezák sám niekoľkokrát pochválil za otázku, či vhodný postreh.

Ten kto je veriaci, by mal knihe úplne porozumieť, aj keď sa s Bezákovou predstavou nemusí vo všetkom stotožniť. Neveriaci si však tiež určite všimne vnútornú konzistentnosť jeho predstáv práve aj vďaka tomu, že sa Hríb občas pýta “ako malé dieťa” tie úprimné otázky, ktoré nás všetkých zaujímajú a dostáva zas na oplátku úprimné odpovede. Keď som rozmýšľal, aká je táto kniha, stále sa mi vracalo slovo úprimnosť. Je to úprimný rozhovor o úprimnom vzťahu jedného človeka a Boha.

.

Hutko Dominik

———————————————————————————————————————–

“Nevstúpil som do cirkvi, aby som žil v krásnej inštitúcii, ale aby som bol s Kristom. Verím v Boha.”
-Róbert Bezák


Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,220 prečítaní

Žiaden komentár k “róbert bezák: medzi nebom a peklom, rozhovory so štefanom hríbom”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>