101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete.

Táto kniha, ako jej názov napovedá, je určená najmä pre fanúšikov sci-fi celou svojou dušou. Formou krátkych článkov sú v nej popísané najúspešnejšie sci-fi filmy, ktoré niečím zaujali. Či už dejom, kontroverznosťou, postavami a pod. Ku každému filmu je na dvoch stránkach zobrazená ukážka z filmu a plagát, ktorý sa k filmu viazal. Každý článok napísali niektorí z autorov knihy, alebo lepšie povedané editorov. Je ich asi 33 a všetci majú niečo spoločné so sci-fi. Sú to učitelia, spisovatelia, kritici, autori poviedok a pod.

Filmy sú usporiadané podľa roku ich vydania. Pri každom filme sú okrem obrázkov, roku vydania a krajiny, ku ktorej film patrí, zobrazené aj základné informácie ako réžia, produkcia, scenár, hudba a herci.

Kniha začína filmom Cesta na měsíc z roku 1902, z ktorého vznikol žáner sci-fi a končí moderným dielom Potomkovia ľudí z roku 2006. Knihu by som určite odporúčal kúpiť si aj z dôvodu, že medzi filmami som našiel ozajstné klenoty žánru, o ktorých som nevedel. Ide hlavne o filmy zo 60.-tych až 80.-tych rokov (aj skoršie), z ktorých čerpali námet aj moderné filmy. Ide o filmy ako Deň, keď sa zastavila zem (1951) – ČB, Zakázaná planéta (1956), 451° Fahrenheita (1966), Brasil (1985) a mnoho iných. Najviac ma na týchto filmoch fascinuje to, že film bol napríklad z nejakého roku, povedzme 1960, a ľudia tam bežne používali ploché TV, kde autori filmov nemohli mať ani tušenia o tejto technológii. Alebo napríklad vo filme Zakázaná planéta bol použitý námet vyspelej civilizácie vo vnútri planéty, čo bolo použité v seriáli Babylon 5, ktorý vznikol oveľa neskôr.

Knihu si môžete kúpiť v kníhkupectve Gorila

“Asi som ten film nemal robiť, ale videl som v tom toľko lákavých možností”
-David Linch o filme Duna

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,516 prečítaní

Žiaden komentár k “101 sci-fi filmů, které musíte vidět, než umřete.”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>