Ransom Riggs – Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Väčšina z nás zrejme počula rozprávať svojich starých rodičov o ich detstve a zážitkoch z mladosti. Aj mladý Jacob rád počúva rozprávanie svojho starého otca Abrahama. Jeho príbehy sú však pomerne neobvyklé – vystupujú v nich netvory, deti s neobyčajnými schopnosťami a odohrávajú sa v záhadnom sirotinci na malom britskom ostrove. Netrvá však dlho, kým sa Jacob dostane do veku, kedy čoraz menej verí príbehom starého otca a považuje ich skôr za výmysly a klamstvá, než za skutočné udalosti. Jeho pomerne obyčajným a nudným životom nečakane zatrasie Abrahamova smrť, ktorej je svedkom a ktorej okolnosti desia mladého Jacoba vo forme nočných môr. Posledné slová umierajúceho starca neschádzajú Jacobovi z mysle a po nájdení záhadného dopisu sa rozhodne dať príbehom starého otca druhú šancu a zistiť, akí v skutočnosti boli obyvatelia tajomného sirotinca a kto je záhadná slečna Peregrinová.

“Nebolo to prvýkrát, čo som ho takto počul rozprávať. S pribúdajúcimi rokmi začínal môj dedo jednoducho prichádzať o rozum. Príznaky jeho mentálneho úpadku boli spočiatku nepatrné, ako napríklad to, že si zabudol nakúpiť alebo že oslovil mamu menom mojej tety. Toto leto však jeho postupujúca demencia urobila nečakaný skok. Všetky tie fantastické príbehy, ktoré si vymyslel o svojom živote počas vojny – beštie a začarovaný ostrov – sa preňho stávali čoraz skutočnejšie a desivejšie.”

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej je zaujímavým čítaním plným tajomnosti a fantastických prvkov určený skôr mladším čitateľom. Príbeh je napínavý a tak trochu aj strašidelný, pričom mierne morbídny efekt dodávajú knihe aj staré čiernobiele fotografie, ktoré sú jej súčasťou. Sirotinec je útočiskom detí s neobyčajnými schopnosťami – levitujúce dievča, neviditeľný chlapec, dievča vládnuce ohňu – a Jacob postupne odhaľuje, aký bol skutočný život jeho starého otca.

Hoci je kniha určená pre mladšie ročníky, tak som sa pri čítaní rozhodne nenudila. Príbeh je tak akurát strašidelný, tajomný a fantastický. Niekomu by sa mohlo zdať, že v prvej tretine knihy sa toho veľa nedeje, ale mne to vôbec neprekážalo. Práve naopak, príjemne to stupňovalo napätie a čakanie na blížiace sa odhalenie minulosti. Popravde sa mi viac páčil príbeh do okamihu, kedy Jacob našiel obyvateľov sirotinca. Vôbec som sa nemusela premáhať, aby som knihu dočítala do konca. Záver je mierne otvorený, keďže ide o prvú knihu zo série.

Ak ste knihu už čítali, tak sa s nami môžete podeliť o svoje dojmy a čoskoro sa môžete tešiť aj na filmové spracovanie. Upozorňujem však, že mi stačilo vidieť upútavku na to, aby som medzi knihou a filmom našla zopár rozdielov, tak snáď nebudeme po pozretí filmu sklamaní. :)

 

Carrot

———————————————————————————————————————

“Človek sa naplno prejaví,až keď si zmeria svoje sily s prekážkou.”
- Antoine de Saint-Exupéry

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
1,183 prečítaní

Žiaden komentár k “Ransom Riggs – Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>