Amazon Kindle 3 Ebook Reader

Patrím medzi ľudí, ktorý sa bez knihy nepohnú skoro nikam. Čítam vo vlaku, na autobusovej zastávke, v škole, v parku… No v prípade veľmi ťažkých a hrubých kníh je nepraktické a namáhavé ťahať ich so sebou celý deň. To bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla pre elektronickú čítačku kníh. Ďalším bolo čítanie elektronických kníh v počítači. Môj notebook je zahltený množstvom e-kníh, ktoré by som rada prečítala, avšak notebook si na rozdiel od čítačky nemôžem vziať kamkoľvek (vzhľadom na jeho váhu a rozmery by sa mi ani nechcelo).

Moja voľba teda padla na Amazon Kindle 3. Táto elektronická čítačka váži cca 241 g a má rozmery stredne veľkej knihy – 190 x 123 x 8,5 mm. Zmestí sa do (takmer) každej kabelky ;)

Za jej najväčšiu výhodu (a je to zároveň dôvod, prečo som jej dala prednosť pred tabletom) považujem E-ink displej, ktorý na rozdiel od notebookov a tabletov nie je podsvietený (tým, ktorí si radi čítajú po večeroch, prípadne na miestach so slabým osvetlením odporúčam dokúpiť si k čítačke malú lampičku) a oči zaťažuje v minimálnej miere. Displej by som označila za skôr matný, môžete čítať z každého uhlu a dokonca aj na priamom slnku bez toho, aby sa obrazovka leskla a oslepovala vás ako to býva pri bežných notebookoch. Text a ilustrácie sa zobrazujú len v odtieňoch šedej, čo je trochu škoda pri knihách s farebnými obrázkami a fotografiami.

Amazon Kindle 3Čo sa týka formátu e-bookov, za najlepšiu voľbu považujem originál Kindle formát (AZW) alebo MOBI – tieto umožňujú využiť množstvo úprav textu ako je zmena veľkosti a typu písma, alebo zmena orientácie textu (táto funkcia je k dispozícii aj pri ostatných formátoch). Samozrejmosťou je pridávanie záložiek, ktoré sa na danej strane zobrazujú zahnutým vrchným rožtekom. Čítanie PDF dokumentov je trošku komplikované, dokument si totiž pevne zachováva svoj formát a nie je možné meniť veľkosť písma – môžete si tak maximálne otočiť dokument na šírku alebo použiť zväčšenie (lupu), čo je podľa môjho názoru nepraktické kvôli večnému preklikávaniu sa po strane zľava doprava. Našťastie, existuje množstvo programov, ktoré dokážu skonvertovať (skoro) akýkoľvek textový (napr. Word, .TXT, …) dokument do požadovaného formátu – ja osobne používam Calibre a Stanzu, ale po registrácii Kindlu na Amazone je možné využiť nimi ponúkanú službu konvertovania (dokument im zašlete v predpísanej forme emailom a Amazon vám ho následne zdarma pošle na váš Kindle skonvertovaný do AZW formátu) .

Kindle poskytuje množstvo doplnkových funkcií na prácu s textom. Ja najčastejšie využívam slovník, ktorý mi po označení slova automaticky nájde jeho význam – táto funkcia je však využiteľná len pri anglických textoch. Ďalšími možnosťami sú napríklad zvýrazňovanie textu, pridávanie poznámok, zdieľanie častí textu na sociálnych sieťach, počúvanie audio kníh alebo hudby a usporadúvanie kníh do kolekcií. V prípade, ak vám nerobí problém čítať knihy v angličtine, tak po registrácii čítačky na Amazone je k dispozícii množstvo kníh na stiahnutie zdarma priamo do Kindle.

Čítačka Amazon Kindle 3 disponuje pamäťou 4 GB, z ktorých 3 GB sú dostupné na zaplnenie užívateľom – podľa informácií výrobcu to predstavuje kapacitu na zhruba 3 500 kníh. Kindle 3, ktorý vlastním má vstavané WiFi, čo uľahčuje prípadne sťahovanie e-bookov z Amazonu do čítačky. Čo sa týka prehľadávania a surfovania na internete, napriek QWERTY klávesnici to nie je až také ľahké, ako sa zdá (alebo ako by sme chceli). Čítačka sa nabíja prostredníctvom priloženého microUSB kábla a kompletné nabitie zaberie cca 4 hodiny. Výdrž baterky nemám odskúšanú, keďže čítačku nabíjam priebežne pri každom vkladaní dokumentov, ale predpoklad je 4 týždne pri vypnutom WiFi.

Celkovo som s Amazon Kindle 3 spokojná, ušetrilo mi to peniaze za nákup kníh (e-booky sú lacnejšie) a často ho využívam ako čítačku vysokoškolských skrípt (tým pádom si ich nemusím tlačiť a opäť ušetrím :) ). Na klasické knihy som však určite nezanevrela, práve naopak, čítanie papierovej knihy je pre mňa teraz takým malým sviatkom :) .

.

.

Carrot

———————————————————————————————————————–

“Niet krajších rozprávok než tie, ktoré napíše sám život.”
-Hans Christian Andersen

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
2,036 prečítaní

Žiaden komentár k “Amazon Kindle 3 Ebook Reader”

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>