Sony PRS-650, čítanie na cesty ako stvorené…

Hneď na začiatku musím poukázať na fakt, že skutočnú knihu vám nikdy nič nenahradí. Ak ale máte už aj tak plnú tašku a chcete k svojmu čítaniu pridať pár funkcií, moderná doba vymyslela riešenie – čítačku.

sony-prs-650Ako radový študent cestujúci denne vyše dvoch hodín si neviem svoje dochádzanie predstaviť bez knižného spoločníka. Občas je mi kniha veľkou záťažou, alebo mám problém s miestom (alebo oboje). Čas od času sa mi stane, že sa ponáhľam a knihu necitlivo vrazím do tašky a doma zistím, že som ju nepekne pokrčila. Vtedy mi ostáva akurát si hlavu o stenu trieskať. Inokedy sa mi nejaká časť knihy tak hrozne zapáči, že by som si ju najradšej zapísala, ale než by som odišla od pútavého príbehu a hľadala papier (poprípade sa v tesnom autobuse hrabala v taške…), radšej si zapamätám číslo strany, ktoré obvykle do dvadsiatich sekúnd zabudnem.

Než som si kúpila čítačku Sony PRS-650, hľadala som všetky možné typy, prehľadávala som funkcie, pozerala videá na youtube, čítala diskusie, no proste som overovala každý jeden produkt zo všetkých možných strán. Samozrejme, som musela dbať aj na cenu a moje dve hlavné požiadavky boli dotykový display a slovník, kedy sa pri kliknutí na slovo vypíše definícia. Sony vyhralo.

Radila som sa aj s inými ľuďmi a prišiel aj zaujímavý návrh. Prečo si nekúpim tablet? Má predsa sto pracovných plôch, môžem ísť na internet, môžem hrať hry a pozerať filmy ale aj čítať a tablet je predsa väčší. Áno, to všetko je pravda. Ale predsa len výrobcovia tabletov asi nerátajú s tým, že ich výrobok bude využívaný hlavne na čítanie a preto ak Vám ide výhradne o to, určite je čítačka lepším riešením. Načo mi bude X pracovných plôch? A na pozeranie filmov, hranie hier a prehľadávanie internetu mám predsa notebook. Hlavným rozdielom medzi tabletom a čítačkou však je, že čítačka využíva technológie E-INK, ktorá odčerpáva energiu len keď sa načítava stránka, vďaka tomu vydrží batéria nabitá neuveriteľne dlho. Obrazovka vyzerá ako skutočný papier a šetrí oči. A síce v noci nevydáva svetlo, ale pochybujem, že je zdravé čítať v tme so svietiacim tabletom. Čo sa veľkosti týka, ide predsa o to, aby ste čo najmenej vláčili so sebou. Na čitateľnosti to však ani trošku neuberá a môžete si nastaviť veľkosť písma, ktorá vám vyhovuje.

Už som spomínala, že toto zariadenie vplýva na Vaše oči ako normálna kniha. Čítanie je však obohatené šikovnými funkciami ako napríklad zvýrazňovač, ktorým si môžete zvýrazniť citát alebo časť knihy, potom je tu funkcia voľného pera, môžete podčiarkovať, krúžkovať alebo vyškrtávať. Tieto úpravy sa dajú zobraziť alebo zmazať v prehľadnom zozname. Čítate knihu v angličtine alebo nemčine? Oxfordský slovník Vám rád pomôže v núdzi, stačí dvakrát kliknúť na slovo, ktorému nerozumiete a vypadne Vám definícia, túto môžete ďalej rozkliknúť a otvorí sa Vám celý slovník. Nechýba ani samozrejmá vec ako je záložka. Okrem čítania ponúka Sony možnosť textových poznámok alebo kreslenia kde si môžete so špeciálnym perom (uloženým priamo v čítačke) kresliť alebo písať poznámky.

Je jasné, že chýba vôňa knihy a cit papiera pod prstami, ale čítačka je ľahká, nezaberá veľa miesta a pre časté cestovanie bola jednoducho stvorená.

_______________________________________________________

Proč nám skvělá technika, která šetří práci a usnadňuje život, dosud přinesla tak málo štěstí? Odpověď je prostá: protože jsme se ji nenaučili rozumně užívat.

- Albert Einstein

Ak sa vám článok páčil, prosím zahlasujte za neho:
 
pošli na vybrali.sme.sk
6,527 prečítaní

1 komentár k "Sony PRS-650, čítanie na cesty ako stvorené…"

commenter

hmm zeby som sa uz konecne vykaslal na mobil a kupil si uz poriadnu citacku? Aj ked ja by som vyuzil aj tablet. Asi si kupim obidve. :-D

Pridať komentár

Meno:
Email:
Stránka:
Komentár:
XHTML: Povolené XHTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>